Tato kniha, první svého druhu v české i světové odborné literatuře, je pokusem o analýzu historie i nejnovějších násilností v Čečensku a na severním Kavkaze, a to v širším kontextu kulturních, společenských a politických změn v tomto regionu i v celém Rusku.
Zabývá se konfliktem v Čečensku jako komplexním fenoménem - jak vznikl a jak se vyvíjel v důsledku pohnuté historie rusko-čečenských a šířeji vzato rusko-kavkazských vztahů, politických peripetií a rozdílných náboženství. Autor nahlíží tento konflikt z perspektivy sociální antropologie - zkoumá organizaci čečenské společnosti a z minulosti přetrvávající svébytné jevy, které přispěly k vyhrocení konfliktu a jeho pokračování. Zaměřuje se tedy na rozbor čečenské společnosti s jejími ustálenými mechanismy rodově-klanové i teritoriální soudržnosti, cti a krevní msty a zabývá se rovněž fenoménem čečenského nacionalismu.
Autor v knize podává rovněž přehled dějin rusko-čečenských vztahů, které zasazuje do regionálního kavkazského rámce, aby tak mohl lépe vysvětlit období konfrontace, které nastalo záhy po rozpadu Sovětského svazu. Především se však zaměřuje na léta druhé rusko-čečenské válečné kampaně a následných teroristických útoků v Moskvě, Beslanu a jinde a šíření násilí po celém severním Kavkaze, k němuž začalo docházet zhruba od poloviny minulého desetiletí.
Tato kniha, první svého druhu v české i světové odborné literatuře, je pokusem o analýzu historie i nejnovějších násilností v Čečensku…
Prodáváme nové i použité knihy, některé z nich mají privilegium být vzácné.
Pokud máte krabici od banánů plnou knih a práší se na ně, vykoupíme je.
Plnoknih s.r.o., Na Náměti 561/9, 284 01 Kutná Hora