Milan Kundera – Nesnesitelná lehkost bytí

Nesnesitelná lehkost bytí

Milan Kundera

Atlantis – 2006
celoplátěná vazba s obálkou
výborný stav
344 stran

vyprodáno HLÍDAT

Zde můžete zanechat kontakt na sebe. Budete první, komu dáme vědět, pokud knihu vykoupíme.

#Česká a slovenská

Filozoficky výrazně zabarvený román je příběhem českého emigranta, který po roce 1968 odešel ze země a později se zcela impulzivně v době normalizace vrátil a autor v něm detailně zkoumá vztah člověka k realitě a jeho schopnosti vytvářet mýty.


 


Román je příběhem pražského neurochirurga a jeho ženy, kteří po srpnu 1968 opustí Československo. Lékař dostane dobré místo ve Švýcarsku, jeho profesionální kvality jsou oceňovány, ale postupně přestává být zájem o snímky z pražské okupace, které dělala jeho žena. Ta se jednoho dne, unavená věčnými bezvýznamnými manželovými nevěrami rozhodne, že se vrátí do Prahy a odjíždí, aniž by muži cokoliv řekla. Tomu pak nezbývá nic jiného, než se rozjet za ní. Autor popisuje mistrovsky amosféru normalizačního Československa, kde lékař pracuje v podřadném zaměstnání a má opět několik milostných afér, které však nijak nenarušují jeho lásku k ženě. Aby se vyhnuli pronásledování policií, přestěhují se manželé v závěru knihy na venkov, kde později zahynou jako oběti autonehody. Kundera i v této knize uplatňuje svou zavedenou literární metodu: většina událostí je líčena několikrát, pokaždé z hlediska jiné postavy, přičemž se různá líčení téže události od sebe naprosto liší. Tento způsob ilustruje jeho přesvědčení o tom, že člověk nedokáže interpretovat skutečnost objektivně a že lidské soudy jsou založeny na předsudcích, díky nimž člověk vytváří zjednodušené ideologické modely, které považuje za realitu a podle toho jedná.

skrýt popis

Filozoficky výrazně zabarvený román je příběhem českého emigranta, který po roce 1968 odešel ze země a později se zcela impulzivně v době…

zobrazit celý popis

Prodáváme nové i použité knihy, některé z nich mají privilegium být vzácné.

Pokud máte krabici od banánů plnou knih a práší se na to, vykoupíme je.

Plnoknih s.r.o., Čáslavská 454/11, 284 01 Kutná Hora

+420 724 758 484